Skutki uboczne radioterapii

Radioterapia jest bezbolesna i nie wywołuje radioaktywności chorego, ale może spowodować skutki uboczne. Te zależą od miejsca napromienienia. Najczęściej skutki uboczne występują tylko w miejscach poddanych naświetleniu. Najczęstsze wywołane przez radioterapię to: utrata apetytu i smaku, podrażnienie gardła, suchość w ustach, reakcje skórne, nudności, utrata włosów, zmęczenie.

Utrata apetytu i smaku: chory może odkryć, że jedzenie, jakie mu do tej pory smakowało, nie jest już takie dobre. Regularne odżywianie pomoże organizmowi w zdrowieniu i utrzymaniu poziomu energii. Należy jeść raczej cztery, pięć małych posiłków dziennie niż trzy większe.

Podrażnienie gardła: jeżeli chory poddawany jest naświetleniu w okolicach szyi, gardła czy klatki piersiowej, może poczuć ból gardła, suchość jamy ustnej, nudności czy kaszel. Mogą wystąpić trudności w jedzeniu czy przełykaniu, szczególnie pod koniec leczenia. Jeżeli chory ma problemy z przełykaniem, powinien zgłosić to lekarzowi prowadzącemu, ponieważ są lekarstwa łagodzące te dolegliwości. Problemy te miną w tydzień po zakończeniu terapii.

Jak walczyć z podrażnieniem gardła w trakcie radioterapii?

  • spożywaj lekkie, łatwe do strawienia jedzenie, przyjmuj suplementy diety w pastylkach. Staraj się jeść regularnie małe posiłki;
  • unikaj owoców cytrusowych, szczególnie soków, gdyż te wpływają na podrażnienia gardła i jamy ustnej.

Suchość w jamie ustnej: chwilowe obniżenie produkcji śliny spowodowane radioterapią może spowodować u chorych uczucie suchości w jamie ustnej. Taki stan nazywany jest xerostomią. Ponieważ ślina zapobiega powstawaniu ubytków, chory przed poddaniem się radioterapii może udać się do dentysty w celu poddania się fluoryzacji.

Reakcje skórne: Radioterapia może się przyczynić do wystąpienia drobnych zaczerwienień na skórze, powodujących poczucie dyskomfortu, swędzenie i łuszczenie się. Wilgotne miejsca, takie jak te dookoła ust, mogą być bardziej podatne na podrażnienia (lekarz prowadzący może zalecić stosowanie maści cynkowej w tych miejscach). Zmiany skórne zmniejszają się lub zanikają całkowicie po kilku tygodniach. Skóra może również wyglądać jak poparzona i schodzić.

Jak chronić skórę?

  • nie wystawiaj miejsc poddanych radioterapii na słońce. Te miejsca zawsze wymagają dodatkowej ochrony, nawet po zakończeniu terapii;
  • noś koszulki, czapki i dodatkową warstwę kremów ochronnych z filtrem – co najmniej 15 – jeżeli będziesz przebywał na słońcu;

Nudności: mogą wystąpić już po pierwszej dawce radioterapii, szczególnie u chorych poddanych naświetleniu brzucha. Niektórzy mogą uniknąć nudności, jeżeli unikają żywności słodkiej, ostrej lub tłustej na kilka godzin przed naświetleniem. Jeżeli nudności stanowią problem dla chorego, może poprosić lekarza o przepisanie leków przeciwwymiotnych.

Utrata włosów: radioterapia może się przyczynić do utraty włosów. W odróżnieniu od chemioterapii, przy radioterapii następuje utrata włosów w miejscu poddanym naświetleniu. Utrata przeważnie jest chwilowa, może być jednak stała wskutek użycia wysokich dawek naświetlenia.

Zmęczenie: jest rzadkim skutkiem ubocznym radioterapii. Prawdopodobieństwo występowania zmęczenia jest związane częściowo z chorobą, a częściowo z intensywnością leczenia oraz z rodzajem radioterapii.

Radzenie sobie z bólem

Chorzy na nowotwór mogą odczuwać ból. Może on być spowodowany przez sam nowotwór, jeżeli guz naciska na kości, nerwy czy narządy. Może być też spowodowany leczeniem, testami (np. biopsja szpiku kostnego). Ból może być ostry (ciężki i trwający przez krótki czas) albo przewlekły (ciężki lub łagodny trwający dłużej). Jeżeli ból utrzymuje się bez leczenia, może prowadzić do zdenerwowania, depresji i braku energii. Ważne, by być świadomym, że nie musi się żyć z bólem i można go kontrolować. Leczenie bólu jest obecnie bardzo zaawansowane, począwszy od zrozumienia na jakiej zasadzie lekarstwa przynoszą ulgę. Inne metody kojenia bólu, to relaks i zastosowanie tzw. afirmacji. Zapisuj sobie, kiedy pojawił się ból, jaki był mocny, jak się go odczuwało, ile trwał, to pomoże lekarzowi na ustaleniu schematu przeciwdziałania i leczenia przeciwbólowego.

Powyższe informacje zostały zaczerpnięte ze strony www.hematoonkologia.pl

 
logo biomedeo
 
 
Nasza misja - Twoje zdrowie!